COLLIE-SM-VINNARE I RALLYLYDNAD (Mästarklass):

1 Marie Palmgren Seamist Spiced Ice    92p   Cert.
2 Jeanette Hansson  Mironik's Bridge 77p    
3 Marie Peltomaa Linearis Ariona Cassanova  71p    
4 Jeanette Hansson Ikkatorpet's Cajza 69p    
5 Tina Skyllbäck Puckolinas Kimahri 66p    
6 Marie Edlund-Thunberg  Brancirs Born Strong 62p    
7 Katarina Hultman Springmist's Blazing Fire 54p    
8 Monica Röding Kari'Dahls Julia Jasmin 40p    
           
  Jytte Sigsgaard Mironik's Smile Disk.    

 

 RASMÄSTARE I RALLYLYDNAD (N, F, A)

1 Marie Eriksson Gemdales Älskade Ädelin 100p   Kval. 
2 Helén Eimar Fornborgens Mister Milton F 99p   Kval.
  Maria Pettersson Lillkråkans Aislinn N 99p   Kval.
3 Maria Pettersson  Fornborgens Iris  98p   Kval.
4 Annika Fajersson  Light Of Dawn's Just Wanna Kiss  N 97p   Kval.
Sofie Wahlström Legenden's Kicking Bird 95p   Kval.
Annie Larsson Dittmer   Mironik's Jorcada N 93p   Kval. 
Annie Larsson Dittmer Legendens Stands With A Fist 87p   Kval. 
  Maria Pettersson Lillkråkans Andy  N 87p   Kval. 
Emma Hult  Mironik's Panizzi 83p   Kval. 
  Jenny Jonsson  Star Hatch Finest Ferrari  83p   Kval. 
11  Maria Karlsson  Oneway's Lita Ford 76p   Kval. 
12 Camilla Hedström  Mironik's Karlsson 75p   Kval. 
  Lisa Samuelsson  Fancymore Treasure Of My Love  75p   Kval. 
14  Annika Fajersson  Light Of Dawn's Keep It Smooth  63p    
  Marie-Louise Muhr  Springmist's Miss-Take  63p    
16 Kerstin Widmark  Lawless Stormy African Queen  62p    
             
  Timo Pirttiniemi Fornborgens Nina Nippertippa  Disk.    
  Camilla Hedström Mironik's Nacton  Disk.    
  Helena Ringbom-Samuelsson   Damaianus Ursinus Disk.    
             

COLLIE-SM-VINNARE I AGILITY:

1 Annie Larsson Dittmer   Mironik's Jorcada
2 Annika Falkenberg Springmist's Blaze Of Light  
3   Jenny Jonsson  Star Hatch Finest Ferrari

 

Seniorvinnare, Collie-SM i Agility

1   Elisabeth Bauer Springmist's Wild Furious Monster 
2 Annie Larsson Dittmer   Legendens Stands With A Fist
3 Marie-Louise Muhr Springmist's Miss-Take

 COLLIE-SM-VINNARE I BRUKS (Elitklass):

Marie Palmgren  Seamist Spiced Ice  Ekl spår  431,00  Godkänd

RASMÄSTARE I BRUKS (Lägre och högre klass spår och sök)

Pia Selin  Seamist Ice Nougat  Hkl spår   484,25   Uppflyttad
2 Alf Oskarson Mosstrooper Jazz Harmony Hkl spår 481,00   Uppflyttad
3 Ingela Pettersson  Mironik's Elvis Lkl spår 448,50   Uppflyttad
4 Maria Karlsson Mari-Mon's Cleopatra Of Fantasy   Lkl spår 447,00   Uppflyttad
5 Maria Godolakis Fornborgens Major Melker Lkl spår 444,25   Uppflyttad 
6 Åsa Haglund Puckolinas Kiros Hkl spår 430,75   Godkänd
7 Helén Eimar Fornborgens Mister Milton Lkl spår 430,50   Godkänd
8 Kirsten Wretstrand Fancymore Angel Of Diamonds Hkl spår 424,00   Godkänd
9 Karin Carlson Margrave Hills Credo In Te Lkl sök 323,75   Godkänd
             
  Anette Vretman Törnskogens Escada Sunset Lkl spår     Bryter
  Annika Hedner Mironik's Carrera Hkl sök     Bryter
  Helena Ringbom-Samuelsson   Damaianus Ursinus Hkl spår     Bryter

APPELLKLASSMÄSTARE I BRUKS:

1 Ingela Ansehn Seamist Silverado Akl spår   210,25   Uppflyttad 
2 Emma Hult Mironik's Zenoni Akl spår 187,50   Godkänd
3 Ida Dahlberg Andersson   Cool Lines Call Of Duty Akl spår 154,00   Ej godkänd
4 Elisabeth Bauer Springmist's Blaze Rod Akl spår 127,50   Ej godkänd
5 Lotta Thorén Gemdales Energiska Erik Akl spår 124,50   Ej godkänd
6 Annika Wagner Astolat's Darwinia DispÁr Akl spår 88,00   Ej godkänd
7 Åke Olofsson Fornborgens Kaxiga Kaxa Akl spår 82,00   Ej godkänd
8 Lisa Samuelsson Fancymore Treasure Of My Love   Akl spår 71,00   Ej godkänd
     Riitta Eklund Sandström   Brantastigs Frö Akl spår 00,00   Ej godkänd

STARTKLASSMÄSTARE I LYDNAD:

1   Christina Boström   Oneway's Hot Chili Pepper 168,0p   Uppflyttning
2 Elisabeth Bauer Springmist's Blaze Rod 157,5p   Godkänd
3 Åsa Haglund Karlotta vom Bopparder Hamm   151,0p   Godkänd
4 Anette Vretman Kirke's Iceman 128,0p   Godkänd
           
  Åke Olofsson Fornborgens Kaxiga Kaxa      Bryter

RASMÄSTARE COLLIE-SM I LYDNAD (klass 1-2)

1   Anette Lundström Mironik's Jacks Jump Klass 1   263,5p   1:a pris
2 Jytte Sigsgaard Mironik's Smile Klass 2 231,5p   2:a pris
3 Katarina Hultman Springmist's Blazing Fire  Klass 1 203,5p   3:e pris
4 Helén Eimar Fornborgens Mister Milton Klass 2 203,0p   3:e pris
5 Helena Ringbom-Samuelsson   Damaianus Ursinus Klass 1 753,0p   0 pris
6 Inger Gille Highflying Hawk Of The Biscuitbox   Klass 1 172,5p   0 pris
  Agneta Cottin Mironik's Isis Klass 1 172,5p   0 pris
8 Pia Selin Seamist Ice Nougat Klass 2 164,0p   0 pris
9 Lotta Thorén Gemdales Energiska Erik Klass 1 144,0p   0 pris

Vandringspris för SM-vinnare lydnad går (i avsaknad av deltagande collie i klass 3) till bästa collie i klass 2:
Jytte Sigsgaard & Mironik's Smile


Resultat från utställningen Collie-SM

 

BIS Valp  Caronlea Irish Colleen
Övriga valpar med HP   Fancymore Fortune Factor With Love
  Top Fashion’s Touch The Moon
BIM valp Tritonwimpower
BIS 2 valp Jepnick’s Catch the moment
Övriga valpar med HP Oneway’s Ooh La La
BIM valp Oneway’s Magic Slim
   
BIS 1 SM VINNARE LH 2017   Fancymore Silver Sensation
2 bhkl Cert Seabounds The Ambassador
3 bhkl Speedycrown’s Thunderbolt
4 bhkl Runnerway I’m Sitting Bull
Övriga hanar med CK R-cert  Runnerway Nobody is like me 
  Mc Leod’s Hope Rising
BIM Cert  Fancymore Love Attraction
2 btkl R-cert Caradhras Kisses For You
3 btkl Runnerway Bailey’s
4 btkl BIS Bruks Fancymore Angel Of Diamonds
Övriga tikar med CK Iskra Actis Poland
  Fancymore Endless Love
  Be kissable Actis Poland
  Angeleye’s Magic Fairy Tale
  Black Gary Nightwish
  Fornborgens Nippertippa
  Angeleye’s Passion ‘n Pride
  Mari-Mon’s Silver Sky
BIS 2 SM VINNARE KH 2017  Mironik’s Zenoni
2 btkl Light Of Dawn Just Wanna Kiss
3 btkl  BIS Veteran Mironik’s Panizzi
4 btkl Oneway’s Corn Chips
Övriga tikar med CK BIS 1 Junior Light of Dawn’s Keep It Smooth 
  Natalian Satelite of Love
  KariDahl’s Maja Madrugada
  Oneway’s Britt Ekland
  Oneway’s Magica De Hex
  KariDahl’s Nadja Natira
  Mabinogion Luthien Tinuviel
BIM Timonan Viking Viggo
2 bhkl Timonan Clouds Can Catch
3 bhkl Oneway’s Hot Chili Pepper
4 bhkl Active Star’s Argo
Övriga hanar med CK Cert  Törnskogens Fratello DA Jesolo
  KariDahl’s Majo Maricano
   
BIS UPPFÖDARGRUPP Kennel Fancymore
BIS 2 Kennel Oneway’s